moje-cele

ZRÓB PIERWSZY KROK DO CELU

Czy masz jakieś marzenie? Co robisz, aby się ziściło? Kiedy pytam o to ludzi, często w odpowiedzi słyszę… „nic”, albo „nie mam na to czasu”. Czemu jedni mają czas na realizację celów, a inni nie? Przecież doba zawsze ma 24 godziny. Czy faktycznie nie masz czasu na spełnianie swoich marzeń?

Może Ci się wydawać, że brakuje Ci na to czasu, ale ja twierdzę, że masz go pod dostatkiem. Problem zaś leży gdzie indziej: albo to nie jest Twoje marzenie (i dlatego nie masz motywacji, by je zrealizować), albo nie dość dobrze zarządzasz sobą w czasie.

Zbyt często ludzie dryfują przez życie pozwalając sytuacjom, okolicznościom lub, co gorsza, innym ludziom determinować ich historię. Pragną przygody lub celu i są zazdrośni o tych, którzy znaleźli swoje powołanie. Niestety jednocześnie sami nie robią nic, co zbliżyłoby ich do tego czego chcą.

„Największą przygodą

jaką kiedykolwiek możesz przeżyć,

jest życie swoim wymarzonym życiem”

– Oprah –

 

Zapisywanie klaruje

Pierwszym krokiem w stronę życia, o którym marzysz jest po prostu spisanie swoich pragnień na papierze.

Proponuję Ci wykonanie prostego ćwiczenia, które zajmie Ci mniej niż 3 minuty (ta technika pochodzi z książki Brian’a Tracy „Zjedz tę żabę”).

Stwórz obraz swojego życia na dzień dzisiejszy, wykonując poniższą instrukcję:

W ciągu 30 sekund odpowiedz na poniższe pytania.

 1. Jakie na dzień dzisiejszy są Twoje 3 najważniejsze cele biznesowe oraz te związane z karierą?
 2. Jakie na dzień dzisiejszy są Twoje 3 najważniejsze cele związane z rodziną i partnerem?
 3. Jakie na dzień dzisiejszy są Twoje 3 najważniejsze cele finansowe?
 4. Jakie na dzień dzisiejszy są Twoje 3 najważniejsze cele związane ze zdrowiem?
 5. Jakie na dzień dzisiejszy są Twoje 3 najważniejsze cele osobiste oraz te związane z rozwojem zawodowym?
 6. Jakie na dzień dzisiejszy są Twoje 3 najważniejsze cele społeczne (związane ze społecznościami)?
 7. Jakie 3 największe problemy lub troski dręczą Cię teraz w życiu?

Jeśli jeszcze nie wykonałaś tego ćwiczenia, to przestań czytać i zanim przejdziesz do kolejnej części, sięgnij po kartkę i długopis i wykonaj to ćwiczenie. Przypominam, że masz ograniczony czas na udzielenie odpowiedzi, dlatego nie ma szans, by wykonanie tego zadania zajęło Ci więcej niż kilka minut.

Gotowe? Udzieliłaś już odpowiedzi? Jeśli tak, to możesz przejść do dalszej lektury.

Te z Was, które faktycznie wykonały powyższe ćwiczenie mogą być zaskoczone rezultatem. Odpowiedzi zapisywane pod presją czasu są impulsywne, instynktowne i sięgają w głąb nas, dlatego są odzwierciedleniem naszych prawdziwych pragnień.

 

Przejrzyj wypisane cele

Spojrzyj na ten obraz siebie samej i swoich celów, który przed chwilą stworzyłaś. Czy masz już pomysł na osiągnięcie tych celów? Możliwe, że droga do realizacji niektórych z tych celów od razu wyda Ci się oczywista. W innych przypadkach możesz od razu nie dostrzec rozwiązania. Jednak z czasem ono przyjdzie. Aby tak się stało codziennie spojrzyj na listę swoich celów, a zobaczysz, że zaczniesz dostrzegać różne ścieżki, które wiodą do ich realizacji. Kiedy już przestawisz swoją uwagę na to czego pragniesz, zaczniesz zauważać możliwości, których dotąd nie spostrzegłaś.

Czy wiesz skąd moja pewność, że rozwiązania same zaczną przychodzić Ci do głowy? To dlatego, że jako psycholog wiem, że nasze mózgi wyposażone są w układ siatkowy wstępujący pobudzający (RAS). Za tą skomplikowaną nazwą nie kryje się nic innego jak funkcja wyszukiwania – to taki nasz wewnętrzny Google.

Tak jak w przypadku wyszukiwarki internetowej, nie zobaczysz odpowiedzi („wyszukań”) dopóki nie wpiszesz zapytania. Jeśli więc chcesz, aby Twój układ siatkowy (RAS) działał na Twoją korzyść musisz regularnie wskazywać mu pod jakim kątem ma przeszukiwać zasoby. Dlatego właśnie zalecam regularne przypominanie sobie swoich celów.

Siła tego ćwiczenia tkwi w tym, że jest krótkie i proste (trwa to zaledwie kilka minut), a daje spektakularne rezultaty, ponieważ klaruje Twoje myśli i skupia je na tym co dla Ciebie jest ważne.

Kiedy widzisz swoje cele zapisane długopisem, to stają się one bardziej realne, wyrażają Twoją intencję by je osiągnąć i motywują Cię do poszukiwania sposobu ich realizacji.

 

Zaplanuj swoje cele w czasie

Być może w styczniu postanowiłaś, że będziesz spędzać więcej czasu z bliskimi, jednak w praktyce nic z tego nie wyszło. Nie martw się! Zacząć możesz w dowolnej chwili. Jeśli na Twojej liście wciąż widnieje ten cel (cele mogą się z czasem zmieniać, ponieważ zmieniamy się my i nasze życie), to po prostu go doprecyzuj.

Zamiast: „Więcej czasu z rodziną”, napisz przykładowo: „Codziennie przez 30 minut będę się skupiać tylko na moich dzieciach”.

A teraz zastanów się jaki powinnaś poczynić pierwszy krok w kierunku realizacji tego celu. Na przykład: „Poinformuję klientów, że biuro zamykam o 16:00”. Kolejnym krokiem może być: “kończąc pracę wyłączę służbowy telefon” itp.

Zapisywanie kolejnych kroków pokazuje, że Twój cel wcale nie wymaga rzeczy wielkich, lecz jest zbiorem malutkich kroczków. Każdego dnia możesz zaplanować kolejny krok, który zbliży Cie do realizacji celu.

Pamiętaj by kolejne kroki zapisywać w pierwszej osobie. Dzięki temu już programujesz swój umysł do wykonania tej czynności.

Z czasem Twoje cele mogą zmieniać się i ewoluować, tak jak pod wpływem okoliczności i zmian zachodzących w życiu zmieniasz się Ty i Twoje pragnienia.

 

Zapisywanie dyscyplinuje
Twoje myśli i działania

Kiedy mówisz komuś lub czemuś “tak”, to odmawiasz komuś lub czemuś innemu. Jeśli więc decydujesz się pozostać w niesatysfakcjonującym Cię związku, lub w pracy, której nie lubisz, to zamykasz się na inne możliwości. Zapisanie swoich celów pomoże Ci rozpoznać czemu/komu tak naprawdę chcesz powiedzieć “tak”. Ta jasność, którą daje Ci spis Twoich celów ułatwi Ci podejmowanie trudnych decyzji, które zaprowadzą Cię tam, gdzie pragniesz się znaleźć.

 

Na zakończenie

Ty grasz główną rolę na scenie swojego życia, więc zdecyduj jakie będziesz wypowiadać kwestie. Spisanie swoich celów rozjaśnia myśli, kanalizuje Twoją uwagę, ustala intencje, kreuje samodyscyplinę, ułatwia działanie i priorytetyzuje kolejne kroki. Otwiera Ci oczy na możliwości, które na Ciebie czekają.

Zdecyduj ile godzin swojej doby chcesz poświęcić na realizację marzeń i celów innych ludzi, a ile na to co dla Ciebie jest ważne.

Zachęcam Cię do bycia aktorem, scenarzystą, reżyserem, producentem i każdą inną osobą, która może mieć wpływ na całokształt filmu, którym jest Twoje życie.

Zapisanie swoich celów na papierze, to zaledwie pierwszy krok w tworzeniu świata, w którym chcesz żyć.

Podziel się w komentarzu celem, nad którego realizacją obecnie pracujesz.

 

Udostępnij lub polub:
FACEBOOK
FACEBOOK
SOCIALICON
Follow by Email
RSS

Przeczytaj również

CZY JEST CI POTRZEBNY PLAN NA DZISIAJ? Mówisz, że masz „wielkie plany”. Wielkie plany na przyszły rok, plany na wakacje, albo na weekend. Ale ja chciałabym Cię zapytać o Twoje plany na DZIS...
Co zrobić, kiedy masz więcej pomysłów, niż czasu n...   Kiedy postanowiłam zająć się blogowaniem, zaczęłam zapisywać się na wszelkie możliwe webinary, oglądałam mnóstwo scope’ów i czytałam same bizn...
OD INSPIRACJI DO PUBLIKACJI, CZYLI JAK UCZYNIĆ BLO... Kiedy półtora roku temu zakładałam bloga wyobrażałam sobie, że blog jest czymś miedzy publicznym pamiętnikiem a zabawą w pisarza. Pomyślałam sobie: ma...
Motywujesz, czy dołujesz? Wielokrotnie pisałam o motywacji, bowiem do dokonywania zmian w życiu niezbędne są wiedza, odwaga, zaangażowanie i motywacja. Kiedy poddajesz się na d...

O autorze

GlamMam

Zobacz wszystkie posty
 • http://ewapopielarz.pl Ewa Popielarz

  Przygotowałam sobie ostatnio listę rzeczy, które chcę zakończyć przed nowym rokiem. Z podziałem na pracę / dom / hobby. Zaskoczyło mnie, jak jest ich MAŁO! I wszystkie w zasięgu ręki. Dopóki kłębiły się tylko w mojej głowie, byłam nimi przytłoczona i uznałam, że za nic w świecie nie zdążę się z nimi uporać. A tu taka niespodzianka :)

  • http://czasglammam.pl GlamMam

   Trzymam kciuki! Do końca roku jeszcze prawie 2 miesiące.

 • Aneta Augustyn

  To że ludzie nie realizują swoich celów wynika często z faktu, że tak naprawdę nie wiedzą czego pragną. Wiele osób nie potrafi nawet marzyć, ponieważ nie wierzy aby kiedyś mogło się to spełnić. To czego pragniemy i o czym marzymy pozostanie tylko mrzonką do czasu, kiedy tego nie spiszemy…wtedy staje się celem. Sposób Briana Tracy przez Ciebie zaproponowany jest idealnym sposobem aby zacząć pracę nad realizacją swoich marzeń. Nie bójmy się marzyć i zamieniać marzeń w cele. Wszystko jest możliwe, a ograniczenia tkwią tylko w głowie.

 • Kasia

  Każde marzenie można spełnić tylko trzeba chcieć i wziąć się w garść i do roboty! Nie od razu Rzym zbudowano, a więc trzeba zakasać rękawy i do dzieła :) Małymi kroczkami można wszystko osiągnąć, trzeba tylko zmienić nastawienie i myślenie. Wszystko zaczyna się w głowie i to o nią trzeba zadbać najbardziej :)

  • http://czasglammam.pl GlamMam

   Kasiu, Twoje słowa dały mi porannego kopa!

 • http://www.wildrocks.pl/ Aleksandra | Wild Rocks

  uwielbiam podejście oparte na małych kroczkach. Sama w końcu zaczęłam stosowac tę metodę przy realizacji moich celów – i rzeczy w końcu zaczęły się dziać.
  PS. Naprawdę bardzo użyteczny wpis.

  • http://czasglammam.pl GlamMam

   Małe kroczki jakoś mniej przerażają i wydają się bardziej realne niż skok w nieznane.

 • http://www.izabelagminska.pl Izabela Gmińska

  Najgorsze jest chyba nie wiedzieć dokąd się zmierza, czego tak naprawdę w swoim życiu się chce, gdy nie ma się celów i planu ich realizacji. Pozostajemy wtedy zdani na przypadek, bierzemy co życie nam daje, godząc się na to lub przeklinając los. Dlatego tak ważna staje się chwila refleksji i ustalenie swoich celów. Od dłuższego czasu stosuję przedstawione przez Ciebie codzienne zapisywanie ich. Efekty są zdumiewające. Wiem na czym się mam koncentrować, co wybrać w danym momencie a z czego zrezygnować :)

  • http://czasglammam.pl GlamMam

   Trzymam kciuki za realizację Twoich celów!

 • www.kasiaekiert.pl

  bardzo dobre ćwiczenie musze przyznać – dało mi kopa do poszukiwań czegoś, na co od dawna nie mogę się zebrać :)

  • http://czasglammam.pl GlamMam

   Od razu zaplanuj najbliższy krok i do dzieła. Możesz zacząć działać metodą 90-90-1.