cele_brian tracy

ZAPROGRAMUJ SIĘ NA SUKCES Z BRIAN’EM TRACY

Jak to się dzieje, że jedni ludzie odnoszą w życiu jeden sukces za drugim, a innym jakoś wciąż nie wychodzi? W końcu doba każdego z nas ma w sobie dokładnie tyle samo godzin, co więc decyduje o czym czy odniesiemy sukces, czy porażkę? Odpowiedzi na to pytanie wielokrotnie podejmował się Brian Tracy – kanadyjski mówca i pisarz z dziedziny rozwoju osobistego i psychologii sukcesu. Podobno każdego roku przemawia on do ponad ćwierć miliona ludzi w Stanach Zjednoczonych, Europie, Azji i Australii. Dzisiaj „przemówi” on do Ciebie. Weź notes, chwyć za długopis i rób notatki, a następnie działaj i świętuj sukcesy! Oto recepta na sukces według Briana Tracy:

 1. Wybierz cel

Jeden z najważniejszych rodzajów czasu to ten czas, który poświęcasz na myślenie, decydowanie i planowanie tego jak osiągnąć to czego naprawdę pragniesz. Wielu ludzi marnuje swoje najbardziej produktywne lata reagując na to, co ich otacza i pracując nad osiągnięciem celów innych ludzi, zamiast poświęcić czas na uświadomienie sobie czego tak naprawdę chcą dla siebie.

Ci, którzy osiągają sukcesy wiedzą dokładnie jaki mają cel i mają plan jak do tego celu dojść. Nad realizacją tego planu pracują każdego dnia. Ten plan pomaga im działać szybciej i celniej. Dlatego, zanim ruszysz na swoją życiową przygodę, wpierw musisz ustalić gdzie chcesz dotrzeć. Tylko Ty możesz zdecydować czego pragniesz.

Rezultatem posiadania jasnych i zapisanych planów jest to, że marnujemy mniej czasu niż przeciętny człowiek. Ludzie ze spisanymi celami i planami naprawdę osiągają znacznie więcej.

Jest taka historia o myśliwym, który podchodzi do krawędzi lasu, zamyka oczy i strzela w stronę drzew. Następnie odwraca się do swojego przyjaciela i mówi „mam nadzieję, że coś smakowitego wpadnie na tę kulę”. Co sądzisz o tym myśliwym? Czy jego podejście nie wydaje Ci się irracjonalne? Czy zrobił on najlepszy możliwy użytek z wystrzelonej kuli? A jednak wiele osób żyje właśnie w ten sposób. Robią cokolwiek, licząc na to, że to przyniesie jakiś efekt. Ale nadzieja to nie strategia. Należy poświęcić trochę czasu na wybór celu i zaplanowanie jego realizacji. Myśl regularnie o swoich celach (np. podczas przeglądów tygodniowych) . Musisz być intensywnie zorientowana na cel. Wybór celu, planowanie i organizowanie życia wokół tego, czego naprawdę pragniesz są najpotężniejszymi narzędziami zarządzania sobą w czasie. Ustalenie celu i planowanie wymaga zatrzymania się na chwilę i odsunięcia od siebie dystraktorów. Następnie odpowiedz sobie na kilka pytań, aby ustalić czy to do czego dążysz jest spójne z Twoją osobowością i czy tego faktycznie chcesz.

 1. Zastanów się czy cel jest spójny z Twoimi priorytetami

Brian Tracy twierdzi, że wybierając cel pierwszym pytaniem, jakie człowiek powinien sobie zadać jest: Kim jestem? Odpowiedź na to pytanie ujawni, według niego, to jaki masz wizerunek swojej własnej osoby.

Analizę celu zacznij od uświadomienia sobie, że jesteś unikalna i wyjątkowa. Nie ma na świecie drugiej osoby z takimi samymi przymiotami, umiejętnościami, pasjami i wiedzą. Dlatego właśnie znajdź tę swoją  jedyną i niepowtarzalną misję, którą chcesz zrealizować.

Brian Tracy proponuje, by przez całe życie zadawać sobie serię pytań. Twoje odpowiedzi będą się zmieniać wraz z upływem czasu i wzrostem Twojego doświadczenia.

Zacznij od założenia, że nie masz żadnych ograniczeń. Wyobraź sobie, że masz czarodziejską różdżkę, która może sprawić, że Twoje, życie stanie się idealne. Zapytaj siebie:

 1. Co tak naprawdę chcę zrobić ze swoim życiem?
 2. Co tak naprawdę, naprawdę chcę zrobić ze swoim życiem?
 3. Co tak naprawdę, naprawdę, naprawdę chcę zrobić ze swoim życiem?

Kiedy po raz trzeci zadajesz sobie to pytanie w wersji „naprawdę, naprawdę, naprawdę”, to zmusza Cię to do wejrzenia w głąb siebie i odkrycia swoich prawdziwych pragnień.

 1. Planuj

Jakość Twojego życia w większości uzależniona jest od jakości Twojego zarządzania sobą w czasie.  Jeśli nie potrafisz zarządzić sobą w czasie, to jak możesz kontrolować cokolwiek innego? Doba każdego człowieka ma 24 godziny. Różnica między ludźmi odnoszącymi sukcesy i tymi, którzy ich nie odnoszą, jest taka, że Ci pierwsi, nawet jeśli mają mniejszy potencjał, często osiągają więcej, ponieważ używają swojego czasu bardziej efektywnie. Umiejętność wyboru tego co jest najważniejsze jest bezcenna.

Większość ludzi żyje w trybie reagowania na bieżące sytuacje. Kiedy coś wydarzy się w ich otoczeniu reagują w sposób natychmiastowy, stając się tym samym niewolnikami sytuacji, telefonów i maili. Tak długo jak efektywnie reagujesz na niekończące się wyzwania życia codziennego, rozwijasz się i nabywasz nowych umiejętności. Twoje sukcesy krótko- i długo-terminowe w większości uzależnione są właśnie od sposobu w jaki reagujesz na te nieoczekiwane trudności i codzienne wyzwania. Jest to Twoja zdolność reagowania, czyli umiejętność efektywnej reakcji na nieustające, często sprzeczne żądania pod adresem Twojego czasu. Kluczem do przejęcia pełnej kontroli nad swoim czasem i życiem, jest zaprzestanie reagowania na pojawiające się wezwania. Zamiast tego zaplanuj drogę do swojego celu i bezwzględnie nią podążaj.

Aby jak najszybciej osiągnąć jak najwięcej i popełnić najmniej błędów, musisz planować strategicznie.

Osobiste planowanie strategiczne, według Briana Tracy, skupia się na 4 podstawowych pytaniach, które powinnaś sobie regularnie zadawać:

 1. Gdzie jestem teraz w życiu?

Zastanów się co do tej pory osiągnęłaś, jakie masz życie rodzinne i jak oceniasz swoje zdrowie?

 1. Jak osiągnęłam to gdzie jestem dzisiaj?

Jakie były wybory i decyzje które podjęłaś w przeszłości, by dojść do tego co masz teraz?

 1. Gdzie chcę dotrzeć w przyszłości?

Wyobraź sobie idealną przyszłość. Co Cię czeka za 5 lat?  Czym to wyobrażenie różni się od tego, co jest dzisiaj?

 1. Jak mogę się dostać z miejsca w którym jestem dziś (pytanie 1), do miejsca w którym pragnę być (pytanie 3)?

Zastanów się co już dzisiaj możesz zacząć robić, aby zrealizować swoją wymarzoną przyszłość.

Odpowiedź na ostatnie pytanie da Ci gotowy plan działania. Pozostaje być konsekwentnym w realizacji. A gdy już osiągniesz sukces, nie zapomnij go celebrować!

Reasumując droga do sukcesu według Briana Tracy składa się z zaledwie kilku prostych kroków. Najpierw musisz mieć jasność odnośnie swoich celów, spisać je i wyznaczyć drogę. Kolejny krok to wybór – czasem metodą prób i błędów – właściwej strategii działania. Dzięki temu, że cele są spisane, ilekroć zaczynasz wątpić i braknie Ci motywacji, możesz sobie przypomnieć co zyskasz, gdy dotrzesz do mety! Czasem, aby osiągnąć cel musisz zrobić coś, czego nie chcesz lub nie lubisz. I to dlatego tak niewiele osób odnosi sukces.

Udostępnij lub polub:
FACEBOOK
FACEBOOK
SOCIALICON
Follow by Email
RSS

Przeczytaj również

10 RÓŻNIC MIĘDZY CELAMI A MARZENIAMI, KTÓRE WARTO ...   Czy czekasz z założonymi rękoma, aż ziszczą się Twoje marzenia? Przykro mi, że zburzę Twój spokój, ale marzenia się nie spełniają. To Ty sama ...
NIE OSIĄGNĘŁAŚ CELU? POZNAJ SKUTECZNĄ STRATEGIĘ UT... Zakładasz sobie jakiś cel, ciężko pracujesz nad jego realizacją, ale i tak go nie osiągasz. Czy ten scenariusz brzmi znajomo? Chyba każda z nas doświa...
TIP OF THE MONTH: ODETNIJ SIĘ OD PRACY NA ŚWIĘTA!... Urlop najczęściej kojarzy się nam z wakacjami. Dwa tygodnie plaży lub gór, słońca i lodów. Często zapominamy, że drugim okresem obfitującym w urlopy j...
ZRÓB PIERWSZY KROK DO CELU Czy masz jakieś marzenie? Co robisz, aby się ziściło? Kiedy pytam o to ludzi, często w odpowiedzi słyszę… „nic”, albo „nie mam na to czasu”. Czemu jed...

O autorze

GlamMam

Zobacz wszystkie posty
 • http://martielifestyle.blogspot.com Martielifestyle

  Coś w tym jest. Pytania, które podajesz są bardzo ciekawe.

 • http://licznasiebie.pl Piotr Kuśmierczuk

  Zgadzam się. Tylko mając przed sobą wyraźnie określony cel wiemy dokąd zmierzamy. Inaczej będziemy tylko błądzić.

 • https://www.dookolapracy.pl DookolaPracy

  Bez celu nie będziemy wiedzieć, w jakim kierunku idziemy… Stąd jest to kluczowe! Natomiast wszystko zaczyna się od poznania swoich priorytetów!

  • http://czasglammam.pl GlamMam

   Dokładnie! Jeśli cel nie jest priorytetem, to zwiększa się prawdopodobieństwo porażki, a nawet jeśli zostanie osiągnięty, to trochę czas zmarnowany.

 • Paulina

  Świetne rady! 😀

 • http://kreatywa.net/ Klaudyna Maciąg

  Kurczę, nawet bym nie pomyślała, że istnieją rodzaje czasu, tym bardziej takie, które można wartościować, tymczasem muszę się z Tobą zgodzić – poświęcanie czasu myśleniu i planowaniu jest szalenie ważne. Zgadzam się, że ludzie lubią płynąć z prądem i bezrefleksyjnie przyjmują wszystko, co podsuwa im życie. A potem wielkie zdziwienie, że inni są szczęśliwi, lepiej zarabiają, rozwijają się i znajdują czas na pasje.

  Bardzo lubię planować, jest to jedna z najważniejszych zmian, jaką wcieliłam w życie w ubiegłym roku. Od tej pory jestem bardziej produktywna, robię więcej i – paradoksalnie – mam więcej czasu. Dobra organizacja i odpowiednie planowanie pozwalają na coś takiego. Mimo wszystko i tak „zarzuca się” mi, że moja doba jest dłuższa od cudzych 😉

  Bardzo dobry, rzeczowy tekst!

  • http://czasglammam.pl GlamMam

   Każda zmiana, chociaż byłaby korzystna dla Ciebie, może zostać negatywnie odebrana przez innych. Pamiętam, kiedy odkryłam moc priorytetów. Zaczęłam skupiać się na priorytetach świadomie odpuszczając resztę. Mój partner (obecnie mąż) powiedział do mnie z politowaniem: co się z Tobą stało? Kiedyś ogarniałaś wszystko, a teraz zaniedbujesz pewne sprawy…
   Tak to wyglądało z jego perspektywy.
   Musiałam mu wytłumaczyć, że teraz też ogarniam wszystko – wszystko co jest dla mnie super ważne. A reszta… Cóż… na resztę nie mam przestrzeni (^_^)

 • http://lailapeak.blogspot.com/ Lailapeak

  Przerobiłam mnóstwo jego książek! Przydały mi się zarówno w pracy jak i w życiu prywatnym!

  • http://czasglammam.pl GlamMam

   Którą polecasz najbardziej? Popełnił tyle tytułów, że czasem nie wiadomo, którą wybrać jako kolejną.

   • http://lailapeak.blogspot.com/ Lailapeak

    Ze względu na pracę przeczytałam sporo dotyczących sprzedaży. A tak życiowo to ” Maksimum osiągnięć”, „Zjedz tę żabę”, „Pocałuj tę żabę”, „Goals”, ” Zmień swoje myślenie, zmień swoje życie”, „Potęga pewności siebie” :)

    • http://czasglammam.pl GlamMam

     Część wymienionych tytułów pokrywa się z tym co i ja przeczytałam:)
     Sukcesywnie nadrabiam.