nawyk

DZIEŃ 0: NIECH NAWYK SIĘ DO CIEBIE PRZYKLEI

Już jutro rozpoczyna się wyzwanie NAWYKnij do PRODUKTYWNOŚCI. Podczas jego trwania będziemy ukorzeniać w sobie nawyki podnoszące produktywność. Niezależnie od tego czy weźmiesz udział w wyzwaniu, czy nie, z pewnością nie raz będziesz wdrażać jakieś nowe nawyki. Warto wówczas odświeżyć tę wiedzę.
Aby zwiększyć szanse wyrobienia w sobie nawyku należy uczynić go „chwytliwym”. Chodzi o te wszystkie działania, które sprawią, że łatwiej będzie w nim wytrwać. Oto kilka propozycji:

1

ŚLEDŹ POSTĘPY!

To jedna z moich ulubionych technik. Jest takie powiedzenie: Zapomniał wół jak cielęciem był. Nawet nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak szybko zapominamy o tym jak małe umiejętności w jakiejś dziedzinie miałyśmy całkiem niedawno. Coś co robisz dzisiaj niemal odruchowo, jeszcze miesiąc temu mogło Ci nastręczać dużych trudności. Jest to jeden z powodów, dla których warto śledzić postępy w nabywaniu nowych nawyków. Widząc swoje postępy automatycznie się motywujesz i poprawisz swoje samopoczucie.

Postępy możesz śledzić w formie papierowej lub przy użyciu aplikacji. Z narzędzi cyfrowych polecam aplikację coach.me, dlatego, że oprócz funkcji śledzenia postępów zawiera wiele cennych porad dotyczących tego jak wytrwać w konkretnym nawyku.

Wiele osób pozytywnie wypowiada się o habitica. Aplikacja ta oparta jest na grywalizacji i mimo, że lubię tego typu aplikacje, to jednak nie przypadła mi ona do gustu. Być może jednak jest to odpowiedź na Twoje potrzeby.

Oczywiście oprócz wspomnianych dwóch programów, w sieci znajdziesz całe zatrzęsienie aplikacji służących do śledzenia nawyków. Którą lubisz najbardziej?

Nawyki możesz też śledzić na papierze. Jedną z propozycji jest prowadzenie dziennika nawyku. Oczywiście jeśli nie masz nawyku pisania pamiętnika, to nie będzie najlepsza metoda. Możesz za to stworzyć w notesie specjalną tabelkę do śledzenia nawyków i zakolorowywać tylko te dni, kiedy byłaś konsekwentna.

Inny pomysł, to osobny graf do śledzenia nawyku na każdy miesiąc. Ściągnij plik i wydrukuj go na samoprzylepnym papierze A4, lub na arkuszu zwykłego papieru, wytnij i przylep w kalendarzu.

2

NAGRADZAJ SIĘ

Kto nie lubi być nagradzany? Nie znam takiej osoby, a Ty? Zastanów się co byłoby dla Ciebie motywującą i możliwą do zrealizowania nagrodą. To może być wydłużenie czasu dla siebie o 15 minut, zamówienie jedzenia z dostawą, zamiast gotowania, pójście na paznokcie, czy odkładane do tej pory kupno szałowej sukienki. Cokolwiek co jest dla Ciebie atrakcyjne.

Wyznacz sobie nagrody za nieprzerwane wytrwanie w nawyku przez 3, 7, 14, 21 i 30/31 dni.

3

POSZUKAJ WSPARCIA!

Łatwiej jest wytrwać, jeśli czujesz, że nie jesteś sama, możesz liczyć na zrozumienie i rady. Takie wsparcie znajdziesz w grupie Kobiecego Zarządzania Czasem. Możesz też pójść o krok dalej i znaleźć sobie tzw. accountability partner. Rolą tej osoby, jest bycie kimś w rodzaju Twojego trenera w zmianie. Kogoś, kto będzie Cię osobiście wspierał i zagrzewał do walki z samym sobą i swoimi złymi nawykami. Na etapie budowania nawyków polecam codzienny kontakt ze swoim partnerem w celu szczerego opowiedzenia o swoich postępach. Jeśli wiesz, że na koniec dnia będziesz musiała powiedzieć komuś jak Ci poszło, to często wkładasz w realizację więcej wysiłku, bo w przypadku niepowodzenia, nie będziesz jedyną osobą, która się o tym dowie.

4

ZWIZUALIZUJ!

Aby wyzwolić w sobie pozytywną energię związaną z celem umieść w widocznym miejscu (przy biurku, a może na lodówce) zdjęcie ilustrujące Twój cel. Pewnie zastanawiasz się jak masz zrobić zdjęcie produktywności? To bardzo proste: wybierz obrazek ilustrujący to, co chcesz zrobić z zaoszczędzonym czasem. Może chcesz spędzić więcej czasu z rodziną (wasze zdjęcie), może pójdziesz na kurs, który Cię rozwinie (oferta kursu). Wybór należy do Ciebie.

5

ZNAJ SWÓJ CEL!

Jeśli zastosowałaś punkt 4 to znaczy, że znasz swoje motywacje. To bardzo ważne, ponieważ ilekroć będziesz miała chwilę zwątpienia, będziesz mogła sobie przypomnieć swój nadrzędny cel.

 

6

ZAMIEŃ NAWYK W PRZYJEMNOŚĆ!

Zastanów się co jest dla Ciebie najtrudniejsze w nowym nawyku i spróbuj zminimalizować ten dyskomfort. Przykładowo wiele osób, którym nie udało się wyrobić nawyku związanego ze zdrowym odżywianiem wskazywało, że powodem są zbyt pracochłonne przepisy. Tym osobom jeszcze przed przystąpieniem do wyrabiania nawyku proponowałabym wyszukać proste przepisy, a następnie gotować na kilka dni. Można też pójść o krok dalej i kupić jakiegoś wypasionego robota kuchennego, albo po prostu zamawiać zdrowy catering.

Jeśli chodzi o nawyki związane z produktywnością ułatwieniem mogą być narzędzia dostosowane do Twoich preferencji (jeśli wolisz papier to analogowe np. piękny kolorowy notes, czy kalendarz, jeśli jesteś zwolenniczką nowych technologii, to może jakaś aplikacja).

7

OPRZYJ SIĘ POKUSOM!

Na pewno nie raz będzie Cię kusiło, żeby nie trzymać się nawyku. Bądź czujna. Za każdym razem, kiedy poczujesz pokusę zanotuj to. Pod koniec tygodnia przeanalizuj swoje zapiski i poszukaj wzorca. Co jest tak naprawdę zagrożeniem dla Twojego nowego nawyku? Może jakieś miejsce, czyjaś obecność, określona pora? Kiedy już odkryjesz co sprowadza na Ciebie pokusę, zastanów się, jakie jest antidotum i przygotuj się na kolejną chwilę słabości.

Być może zastanawiasz się dlaczego nie wymieniłam tak powszechnej metody, jak rozgłoszenie wszystkim znajomym, że się podjęłaś zmiany. Do niedawna faktycznie uważano, że publiczne zobowiązanie się zwiększa szanse powodzenia. Jednak najnowsze badania wskazują na coś zupełnie przeciwnego: osoby, które komunikowały swoje cele publicznie znacznie mniej pracowały nad ich realizacją, niż te osoby, które takiej informacji nie podały.

Ponadto dużo zależy od tego kogo wybierzesz na swojego powiernika. Jeśli będzie to osoba, która zamiast Cię wspierać, będzie powtarzać, że przecież Ty na pewno nie dasz rady, to może to zaszkodzić Twojej motywacji (chociaż są i tacy, których to nakręca). Dlatego właśnie uważam, że zamiast publicznie się deklarować, lepiej codziennie „spowiadać się” swojemu „trenerowi” (accountability partner).

JAKIE SĄ TWOJE ULUBIONE METODY UTRWALENIE NAWYKU?