efekt domina

TIP OF THE MONTH: WYKORZYSTAJ EFEKT DOMINA!

Już od dłuższego czasu nosiłam się z myślą o napisaniu tekstu o korzyściach płynących z bycia konsekwentną i nieprzerwanego dążenia do celu. Zastanawiałam się w jaki sposób najlepiej to wytłumaczyć. Problem się rozwiązał gdy trafiłam w sieci na poniższy filmik. Zanim zaczniesz czytać dalej, poświęć proszę 2 minuty na jego obejrzenie.

 

 

Zakładam, że skoro to czytasz, to obejrzałaś już powyższe video (bez tego reszta tekstu może nie być dla Ciebie jasna).

To co przed chwilą zobaczyłaś było reakcją łańcuchową, rozpoczętą przez maleńką kostkę domina, a którą zakończył upadek kostki 1000 razy większej.

Już sama kostka inicjująca zdołała przewrócić kostkę półtora raza od siebie większą. Tego samego dokonała kostka druga i trzecia itd. Aż doszliśmy do kostki będącej 1000 razy większą od pierwszej.

Jaki z tego płynie wniosek? 

Czy mała kostka domina jest w stanie przewrócić dużą? Tak, jeśli stworzysz reakcję łańcuchową. Tak samo działa plotka. jedna niewinna wypowiedź może zostać przez innych obudowana w całą wyssaną z palca opowieść, która może komuś zniszczyć reputację.

Mechanizm powstawania plotki jest negatywnym przykładem działania efektu domino. Znam jednak pozytywne przykłady jego wykorzystania i to na tym chciałabym się dzisiaj skupić. Reakcja łańcuchowa towarzyszy temu, w jaki sposób motywujemy się do działania.

Czasami bardzo trudno jest nam się zmusić do działania. W takiej sytuacji wykorzystaj wiedzę o reakcji łańcuchowej domina. Zacznij od czegoś małego i wykorzystaj impet rozpędu, by osiągnąć rzeczy wielkie. Kluczowe jest utrzymanie tego  rozpędu. Jeśli się zatrzymasz będziesz musiała zaczynać od początku, a to kosztuje dużo energii i motywacji, którymi nie zawsze dysponujesz. Dlatego jeśli już złapiesz rytm, nie przestawaj. Działaj, choćbyś miała robić tylko małe kroczki. Z czasem, te wszystkie drobne działania, dadzą duży efekt.

Innymi słowy: bycie produktywną i odnoszenie sukcesów bierze się z konsekwentnego robienia codziennie małych rzeczy.

Pomyśl o tym w ten sposób: jeśli codziennie podejmujesz wysiłek w określonym kierunku, to dzisiaj jesteś lepsza niż byłaś wczoraj i jutro będziesz lepsza niż jesteś dzisiaj – nawet jeśli ta różnica wynosi zaledwie ułamek procenta. Dokonując codziennie małych zmian, wykonując maleńkie kroczki, w końcu przeniesiesz góry.

 

Jak możesz zastosować to w życiu?

Bardzo łatwo zagubić się w pogoni za nowym pomysłem lub marzeniem. Wiele osób zanim w ogóle zrobi pierwszy kok zaczyna mierzyć wzrokiem cały projekt, który wydaje się wielki jak słoń.

Przyznaję – mi też się to zdarza. Wpadam na jakiś pomysł, potem zamartwiam się tym czy sobie poradzę albo, czy uda mi się to wcisnąć między inne priorytety. Tymczasem ten pomysł jest jak iskierka, która tylko czeka by zostać rozpaloną. Jeśli nie dasz tej iskierce, czegoś na czym zapłonie, to zgaśnie bezpowrotnie i za kilka lub kilkadziesiąt lat będziesz zadawać sobie pytanie, co by się stało, gdybym jednak zrealizowała swój pomysł?

A więc jak rozpalić iskrę pomysłu? Zastanów się jaki najprostszy pierwszy krok możesz wykonać już teraz? Teraz, jak tylko skończysz czytać ten artykuł, co możesz zrobić, aby zacząć realizować swój pomysł?

Oto kilka przykładów:

 1. Jest coś co od dłuższego czasu odkładasz?

Nastaw minutnik na 10 minut (lub 5 minut jeśli to coś małego) i zacznij. Zrób jeden mały krok w kierunku wykonania tego odkładanego zadania.

 1. Chciałabyś ćwiczyć, ale jakoś jeszcze nie zaczęłaś?

Zacznij od czegoś małego. Nastaw budzik 5 minut wcześniej i od razu po przebudzeniu wykonaj krótką serię ćwiczeń. Na początek wystarczy 10 powtórzeń.

 1. Chcesz napisać książkę?

Zacznij od napisania jednego akapitu.

 1. Chcesz otworzyć firmę?

Napisz biznes plan.

 

Nie martw się tym co będzie później. Nie myśl o następnym akapicie książki, dopóki nie skończysz pierwszego. Nie martw się o wydawcę, przecież jeszcze w ogóle nic nie napisałaś. Nie martw się o kolejny trening, skoro jesteś dopiero w trakcie pierwszego. Sukces jest tak naprawdę sumą małych kroczków wykonanych w czasie.

Może zastanawiasz się, czy to nie jest jakaś podpucha. Przecież jestem fanką planowania, więc jak to możliwe, że tym razem piszę byś nie planowała i nie myślała o przyszłości? To dlatego, że czasami planowanie jest nieefektywne, lub niemożliwe do przeprowadzenia. Nie da się zaplanować dynamiki i przebiegu burzy mózgów, a planowanie wyjścia z psem, byłoby marnowaniem czasu (wyjście na spacer z psem jest czymś co robisz nawykowo). Kiedy problemem jest brak motywacji, jednym ze sposobów, by ją wzniecić jest po prostu skok na głęboką wodę. Gdy już zaczniesz i Twoja motywacja jest niczym sporej wielkości kostka domina warto poświęcić czas na planowanie. Plany mają bowiem to do siebie, że swoją rozległością potrafią zniechęcać (miej pewność, że Twoja motywacja jest tak duża, że wielkość projektu Cię nie zniechęci).

Przewrócenie tej pierwszej, małej kostki domina jest jak podjęcie decyzji o tym, że chcesz odnieść sukces. Kolejnym krokiem, który pomoże Ci utrzymać ruch, który zapoczątkowała pierwsza kostka, jest ukorzenieniu w sobie nawyku. Kiedy spisujesz pętlę nawyku  (np. porannego biegania) to zaczynasz od czegoś prostego i tak małego jak kostka domina: od impulsu, czyli bodźca, który będzie uruchamiał nawyk (pożądane zachowanie). Tym impulsem może być coś tak banalnego, jak położenie wieczorem przy łóżku stroju do biegania tak, by jego widok od razu po przebudzeniu przewracał kolejną kostkę domina czyli uruchamiał zachowanie – wychodzę biegać. Zaczniesz pewnie od 5 km marszobiegu. Potem będziesz w stanie całe 5 km przebiec, potem Twoje wyniki będą coraz lepsze, trasy coraz dłuższe, aż wreszcie przebiegniesz wymarzony półmaraton.

Duże cele osiągniesz zaczynając od niewielkich zmian. Zrób pierwszy mały krok, a doprowadzi Cię on do czegoś wielkiego.

Jaki mały krok w kierunku swojego celu możesz zrobić już dzisiaj?

Udostępnij lub polub:
FACEBOOK
FACEBOOK
SOCIALICON
Follow by Email
RSS

Przeczytaj również

ZAPROGRAMUJ SIĘ NA SUKCES Z BRIAN’EM TRACY Jak to się dzieje, że jedni ludzie odnoszą w życiu jeden sukces za drugim, a innym jakoś wciąż nie wychodzi? W końcu doba każdego z nas ma w sobie dok...
10 RÓŻNIC MIĘDZY CELAMI A MARZENIAMI, KTÓRE WARTO ...   Czy czekasz z założonymi rękoma, aż ziszczą się Twoje marzenia? Przykro mi, że zburzę Twój spokój, ale marzenia się nie spełniają. To Ty sama ...
JAK EFEKTYWNIE ODPOCZYWAĆ I PRODUKTYWNIE PRACOWAĆ?...   Granice między pracą i tym wszystkim co pracą nie jest, nigdy nie były bardziej rozmyte niż dzisiaj. Częściowo stało się to za sprawą smartf...
ZAPĘTL NAWYK   Połowa stycznia za nami. W uszach nie huczą już fajerwerki i resztki szampana dawno z nas wyparowały, a wraz z nimi kac, ale tylko ten fizyczn...

O autorze

GlamMam

Zobacz wszystkie posty
 • Agnieszka

  Jasne, sukces składa się z miliona małych kroczków :)) Konsekwencja, wytrwałość, konsekwencja, bardzo fajny filmik, który jest wspaniałą metaforą osiągania dużego sukcesu!

 • http://martielifestyle.blogspot.com Martielifestyle

  Dla każdego sukces oznacza coś innego. Efekt domina to dobra wizualizacja.

 • Danuta Brzezińska

  Kaizen w nowej odsłonie, wizualizacja bardzo pomaga w osiąganiu sukcesu, nawet słuchowcom.

  • http://czasglammam.pl GlamMam

   Zgadza się – to również metafora pasująca do kaizen, czyli ciągłego doskonalenia. (^_^)
   Zróbmy pierwszy krok (pierwszą niedoskonałą wersję), następnie udoskonalmy każdą kolejną wersję (kolejne większe kostki domina).

 • Ania Niunka

  oj tak to prawda ….jeden malusi krok ale systematycznie ! świetne porównanie do domina ….dziękuje

 • http://www.pieniadzjestkobieta.pl Diana z Pieniadzjestkobieta

  Fajne porównanie z tym dominem, dokładnie tak to działa :)

 • http://www.izabelagminska.pl Izabela Gmińska

  Świetny opis do filmiku, obrazujące przykłady. Dokładnie tak to jest, że często małe rzeczy wykonywane systematycznie potrafią przynieść ogromne rezultaty, że zaczyna się od tego jednego niewielkiego kroku, by móc później oglądać spektakularne efekty. :)

  • http://czasglammam.pl GlamMam

   Czasem ludzie chcą zaczynać od perfekcyjnej wielkiej kostki domina i zniechęcają się w połowie drogi. Podczas gdy mogliby zacząć od tej maleńkiej i stopniowo udoskonalać ja dochodząc do tej wielkiej.

 • http://www.liberalrebel.com Ani – Liberal Rebel

  Bardzo zachęcający artykuł. Zapamiętam morał, by codziennie robić małą rzecz, a to przyniesie z czasem wielkie rezultaty :) Dzięki!

  • http://czasglammam.pl GlamMam

   Trzymam kciuki (^_^)