love-heart-hand-romantic

TIP OF THE MONTH: PONAD 10 SPOSOBÓW NA RODZICIELSKĄ RANDKĘ

W dzisiejszych czasach Polki pracują często zawodowo po 8 godzin dziennie. Zdarza się, że dojazd do pracy trwa godzinę i tyleż samo z powrotem. Jeśli do tego dodamy poranną toaletę, mama ma czas dla dziecka po 12 godzinach od swojej pobudki. Kto po 12 godzinach na nogach w tym 8 godzinach pracy nie byłby skonany? Ale co tam, bo przecież matka Polka zaciśnie zęby i mimo zmęczenia będzie bawić się z dzieckiem, a następnie wykąpie, przytuli i przeczyta bajeczkę. Wreszcie po 15 godzinach od swojej pobudki, udaje się uśpić dziecko i jest czas dla siebie i męża. Tylko czy masz jeszcze na to siłę? W końcu już za 8 godzin zadzwoni budzik.

 

W tym całym pędzie parę rzeczy zaczyna nam umykać. Najczęściej jest to porządek w domu – w końcu ważniejsza od wytartych z kurzu półek jest szczęśliwa twarz Twojego dziecka, kiedy się z nim bawisz. Zresztą porządki można jeszcze zlecić profesjonalnej ekipie sprzątającej. To czego nie da się delegować, to budowanie więzi z partnerem.

Przed ślubem romantyczny wieczór nie stanowi raczej wyzwania: w każdej chwili można wyskoczyć do restauracji, czy na piknik tylko we dwoje. Nawet nie zdajemy sobie sprawy jakim wyzwaniem stanie się wieczór we dwoje, gdy pojawi się dziecko. Paradoksalnie właśnie po urodzeniu dziecka zwiększa się potrzeba spędzenia czasu tylko we dwoje i mimo, że przed porodem obiecywaliście sobie wieczór we dwoje co najmniej raz w miesiącu, to jednak rzeczywistość brutalnie weryfikuje te plany.

Dwie najczęstsze przyczyny niepowodzenia tych randek to:

 1. Brak funduszy
  O dzieciach zwykło się mówić, że są skarbonkami bez dna. Jest w tym wiele prawdy. Nagle pojawia się tyle potrzeb, że wyjście do restauracji, teatru, czy do kina zdaje się być szczytem rozrzutności.

Nie zawsze jednak pieniądze stanowią problem. Znam wiele dobrze zarabiających małżeństw, które też nie wychodzą na randki.

 1. Zmęczenie planowaniem

Bycie rodzicem wymaga dobrze rozwiniętej logistyki. Kto zaprowadzi dziecko do przedszkola? Kto je odbierze? Kto pójdzie na zebranie? Kiedy mogę iść do lekarza, skoro pracę zaczynam o 7:45, a między 17:00 a 18:00 jestem z dzieckiem? Takie planowanie bywa męczące. Aby wyjść we dwoje trzeba zgrać swoje grafiki i jeszcze załatwić kogoś do opieki.

 

Po trzech latach rodzicielstwa opracowałam kilka skutecznych sposobów na to by wieczory we dwoje jednak się odbywały:

 

ZAPLANUJ NA CAŁY ROK

Jeśli Waszym problemem jest kwestia planowania, wystarczy wykonać dwa ruchy:

Dzięki temu te terminy zawsze będziecie mieć zarezerwowane dla siebie i nie będziecie musieli zgrywać swoich grafików.

 • Na wybrane terminy umówcie z góry ciocie, babcie lub opiekunki.

Możliwe, że raz czy dwa trzeba będzie odwołać spotkanie, bo opiekunka się rozchoruje, ale jedno spotkanie to nie dramat, skoro już z wyprzedzeniem będziecie mieć umówione kolejne randki.

Podczas tych randek zachęcam Was do wspólnego poszerzania horyzontów. Kiedy robisz coś po raz pierwszy odczuwasz przyjemny dreszczyk emocji – zróbcie więc coś nowego we dwoje. Pomysły na randki podawajcie na zmianę i przyjmujcie je z otwartym umysłem. Jeśli ona zaproponuje lekcję tańca, niech on podejdzie do tego z ciekawością i entuzjazmem. Jeśli on zaproponuje wystawę starych samochodów przyjmij ten pomysł z równym optymizmem.

 

WAŻNE DATY

Jeśli nie stać Was na tak częste wyjścia skupcie się na ważnych datach. Przecież wiecie kiedy macie urodziny, kiedy jest Wasza rocznica ślubu, zaręczyn, czy pierwszej randki. Przyjmijcie, że w te dni obowiązkowo musicie wyjść na randkę. Dzięki temu, że znasz te daty, możesz zaplanować wyjście z wyprzedzeniem, poprosić kogoś o opiekę nad dzieckiem, no i nie będzie Ci może żal wydać pieniądze w restauracji czy w teatrze – w końcu to ważna okazja.

 

WYKORZYSTUJCIE KAŻDĄ CHWILĘ

Randka wcale nie musi odbywać się wieczorem. Zastanówcie się kiedy możecie spędzić razem czas i spokojnie porozmawiać. Może jeździcie razem do pracy? Nie rozmawiajcie wtedy o codziennych troskach, lecz o swoich pasjach. Jeśli pracujecie blisko siebie możecie wyskoczyć na obiad we dwoje. Obudźcie się wcześniej wypijcie razem kawę i zjedzcie królewskie śniadanie. Znajdźcie siłownię z usługą animatora dla dzieci i pójdźcie razem poćwiczyć.

 

WIECZÓR WE DWOJE W DOMU

Osobom, które cierpią na brak gotówki i opieki dla dzieci proponuję randkę w domu. Moim zdaniem to strzał w dziesiątkę. Oczywiście lepiej jest zmienić otoczenie i wyrwać się z domu z partnerem, ale jeśli nie ma takiej możliwości, to randka w domu jest kapitalnym rozwiązaniem, ponieważ możecie ją zorganizować spontanicznie. Tylko nie myśl, że pod hasłem randka w domu, kryje się wspólne gapienie się w telewizor. Wykorzystajcie ten czas, by ze sobą porozmawiać i nawiązać więź. Pewien eksperyment pokazał, że 4 minuty niezakłóconego patrzenia się sobie w oczy zbliża ludzi – to zawsze jakiś początek.

 

 

Aby Wasze randki nie były nudne zaplanujcie coś specjalnego. Oto kilka propozycji:

 1. Wieczór tematyczny

To mój ulubiony rodzaj domowych randek. Uwielbiam bale przebierańców, ponieważ wcielając się jakąś postać człowiek totalnie się wyluzowuje i od razu nastawia się na zabawę. Lista pomysłów jest nieograniczona. To może być randka na temat:

 • kraju – np. Włoska: ugotujcie spaghetti lub zróbcie/zamówcie pizzę, włączcie włoską muzykę i obejrzyjcie „Rzymskie wakacje”, „Życie jest piękne” lub inny związany z Włochami film.
 • epoki – może powspominacie młodość i zrobicie sobie imprezę w stylu lat 90tych.
 • filmu – kto by nie marzył o wieczorze w stylu Harrego Pottera? No dobra mój mąż o tym nie marzy, dlatego ten pomysł jest wciąż na mojej liście, ale „Pulp fiction” przemawia chyba do każdego.
 1. Kemping

Czemu nie wybrać się na salonowy biwak? Rozbijcie namiot w dużym pokoju (albo zróbcie baldachim z rozwieszonego na krzesłach koca), zgaście światło, włączcie latarki, przygotujcie kiełbaski, piwo i inne kempingowe przekąski i akcesoria.

 1. Wieczór w Paryżu

Randka w Paryżu to marzenie wielu osób. Kupcie dobre francuskie wino i przygotujcie deskę serów. Zróbcie spacer palcem po mapie Paryża i opowiedzcie sobie co zwiedzicie kiedy już tam polecicie.

 1. Wystrojeni jak stróż w Boże Ciało

Osobiście po pracy ubieram się w wygodne sportowe ciuchy. Rzadko mam okazję, by wyjść z mężem w sukience koktajlowej. Dlatego uczyńcie swoją domową randkę wyjątkową okazją i ubierzcie się w najlepsze ciuchy. Przygotuj świece. Mam nadzieję, że mąż stanie na wysokości zadania, stawi się z bukietem kwiatów i poprosi Cię do tańca. Zamówcie z tej okazji jedzenie z jakiejś wyśmienitej restauracji. Niech to będzie wyrafinowane.

 1. Wymarzona randka

Zróbcie ankietę jak wyglądałyby Wasze wymarzone randki, a następnie wcielcie to w życie.

 1. 100 pytań do…

Chodzi o to, by ze sobą rozmawiać, więc przygotujcie pytania, które chcecie sobie wzajemnie zadać. 100 to oczywiście przesada – 10 wystarczy. Każde z tych pytań będzie na pewno świetnym początkiem dłuższej rozmowy.

 1. Wspominki

Obejrzyjcie razem swoje zdjęcia i wspólne filmy. Komentujcie je i przywołujcie wspomnienia. Uwielbiam oglądać film i zdjęcia z naszego ślubu, bo wywołują we mnie naprawdę ciepłe uczucia i budują romantyczną atmosferę.

 1. Wspólnie planujcie

Podzielcie się ze sobą swoimi pomysłami na wakacje. Zaplanujcie co chcecie zwiedzić i jakich atrakcji zakosztować. Dzięki temu zaczniecie się już pozytywnie nastawiać.

 1. Degustacja

Uważność mówi o tym by skupić się na tu i teraz oraz na swoich obecnych odczuciach. Zróbcie więc sobie degustację (wina, czekolady, serów, lodów, czy piwa). Porównujcie wrażenia i dyskutujcie swoje smakowe preferencje.

 1. Lekcja astronomii

Wśród moich znajomych zapanowała moda na obserwowanie nocnego nieba. Oczywiście za miastem jest łatwiej, ale co byś powiedziała na wypatrywanie spadających gwiazd latem, lub podziwianie ostatniej pełni lata, kiedy księżyc jest wyjątkowo duży?

 

Jak często robicie sobie wieczór we dwoje i jak go zwykle spędzacie?

 

 

Udostępnij lub polub:
FACEBOOK
FACEBOOK
SOCIALICON
Follow by Email
RSS

Przeczytaj również

4 KROKI DO RÓWNOWAGI Obecnie bardzo dużo czasu poświęca się debacie na temat work-life balance. Coraz częściej słychać pytania o to, czy równowaga między sferą zawodową i ...
5 ZASAD, DZIĘKI KTÓRYM ZYSKASZ WIĘCEJ CZASU DLA SI... Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego jak bardzo produktywność uzależniona jest od równowagi między sferą zawodową i prywatną. Na sferę prywatną skł...
TIP OF THE MONTH: DELEGUJ!     Czy zdarza Ci się odczuwać przytłoczenie ilością zadań? Czy masz czasem wrażenie, że to wszystko Cię przerasta i nie wiesz od czego ...
TIP OF THE MONTH: MEDYTUJ!   Minimalizacja stresu, odprężający sen, zdrowie, to rzeczy, które w dzisiejszych czasach coraz trudniej jest nam osiągnąć. Bez przerwy czujemy ...

O autorze

GlamMam

Zobacz wszystkie posty