aparat smartfon produktywność

TIP OF THE MONTH: 5 SPOSOBÓW NA PRODUKTYWNE WYKORZYSTANIE APARATU

Dożyliśmy czasów, w których każdy stał się fotografem-amatorem. Już prawie każdy człowiek żyjący w kraju rozwiniętym ma w swojej kieszeni aparat fotograficzny wbudowany w smartfona. Ale czy zdajesz sobie sprawę z potencjału tej funkcji?

Do czego wykorzystujesz aparat wbudowany do smartfona? Pewnie fotografujesz nim rodzinę, albo cykasz sobie selfie (^_-). Pewnie nawet nie myślisz o wbudowanym do smartfona aparacie jak o narzędziu zwiększającym produktywność. Tymczasem właściwie użyty smartfon może zwiększyć Twoją produktywność. Już sama funkcja aparatu może znaleźć wiele praktycznych zastosowań:

1
Sfotografuj notatki

Zamiast notować podczas spotkania, możesz na koniec zrobić zdjęcie tablicy lub flipchartu z notatkami. Dzięki temu będziesz mogła skupić się na udziale w spotkaniu, a nie na przepisywaniu. Osobiście uwielbiam notować, ponieważ wspomaga to proces zapamiętywania, jeśli jednak nie są to informacje, które należy zapamiętać, tylko np. efekt burzy mózgów, to śmiało skorzystaj z aparatu.

Kluczowe w tym przypadku jest porządkowanie sfotografowanych notatek. Ułóż swój własny system spójny z osobistym sposobem działania i używanymi narzędziami. Możesz sfotografowane notatki od razu wysłać na pocztę służbową, by po odebraniu wiadomości przerzucić zdjęcia do właściwego folderu, lub wydrukować. Możesz ten proces zautomatyzować ustawiając w aplikacji IFTTT aplet automatycznie przesyłający zdjęcia z danego folderu.

2
ZAPAMIĘTAJ SZCZEGÓŁY

Kończy Ci się pomadka? Zrób zdjęcie naklejki z numerem/nazwą koloru. Podoba Ci się jakiś mebel? Sfotografuj etykietę z wymiarami i nazwą modelu. Widzisz ciekawą książkę – zrób zdjęcie okładki, by potem znaleźć najlepszą ofertę.

Jest to szybsza metoda niż zapisanie na karteczce szczegółów, no i nie grozi zgubieniem, co jest nietrudne w przypadku świstka papieru. Jeśli Twoja aplikacja z listami zadań ma taką funkcję, możesz od razu podpiąć zdjęcie pod listę zakupów (możesz wykorzystać Evernote, czy OneNote). Istnieje również szereg aplikacji z powiadomieniami, pod które możesz podpiąć wybrane zdjęcie, np. Remind me photos PhotoNote, ImageToDo, Look.

 

3
Zaplanuj podróż

Kiedy jesteś w podróży pojawia się wiele drobnych rzeczy wymagających zapamiętania. Wspomóż się aparatem. Bilety, czy karty pokładowe w dzisiejszych czasach możesz mieć w telefonie, czemu nie trzymać w nim pozostałych informacji, np. numer pokoju hotelowego, miejsce parkingowe, mapka dojazdu na miejsce spotkania. W tym celu możesz stworzyć odrębny folder ze zdjęciami, lub zdjęciami i notatkami w aplikacji typu Evernote, czy OneNote, możesz też przygotować tablicę w Trello, gdzie każda zakładka będzie zawierała informacje dotyczące każdego dnia podróży.

4
Zeskanuj dokumenty

Dzięki połączeniu aparatu i aplikacji skanującej możesz w każdych warunkach zeskanować dokument. Kilkakrotnie korzystałam z tej funkcji w momencie, kiedy będąc „na mieście” wymagano ode mnie kopii jakichś dokumentów. Zamiast szukać punktu ksero wystarczyło zeskanować dokument i przesłać go na e-mail w formacie pdf.

5
Zasięgnij porady

Kiedy wstąpię do sklepu i nie jestem przekonana do jakiegoś zakupu, to robię zdjęcie i wysyłam je do właściwej osoby (eksperta w danej dziedzinie) z pytaniem o radę. Nie tracę wtedy czasu na szczegółowy opis przedmiotu, a dzięki odpowiedzi mojego eksperta mogę podjąć decyzję od razu i nie tracę czasu na ewentualny zwrot.

Pozwól smartfonowi zapamiętać szczegóły – dzięki temu Ty nie musisz obciążać swojej pamięci.

Czy masz swój ulubiony sposób na produktywne wykorzystanie smartfonowego aparatu?

Udostępnij lub polub:
FACEBOOK
FACEBOOK
SOCIALICON
Follow by Email
RSS

Przeczytaj również

TIP OF THE MONTH: PODKRĘĆ PRODUKTYWNOŚĆ TELEFONEM!...   Telefon komórkowy nie jest już narzędziem jednofunkcyjnym. Dzisiaj nie mówimy już raczej o telefonach, ale o smart-fonach, które są niczym cen...
Jak nie tracić czasu w sieci Internet to jeden z największych pożeraczy naszego czasu. Ganimy dzieci za permanentne bycie on-line i "lajkujemy" kampanie społeczne typu W którym św...
5 STRATEGII NA ZMINIMALIZOWANIE ROZPRASZACZY W DOM... Dzwonek telefonu, krzyk dzieci, szczekanie psa, buczenie radia - to chyba nie są odgłosy typowe dla biura. Ale dla tych, którzy zdecydowali się na pra...
10 rzeczy, które robię przed urlopem Kiedyś ostatni dzień pracy przed urlopem był dla mnie pełen stresu: w ciągu ośmiu godzin próbowałam pozamykać wszystkie niedokończone sprawy. Finał by...

O autorze

GlamMam

Zobacz wszystkie posty
 • Anita

  Fajne triki :) Będę korzystać

 • http://patrzszerzej.pl Monika Nowak

  Teraz bez aparatu ciężko się obyć, u mnie to jak trzecia ręka 😉

  • http://czasglammam.pl GlamMam

   „Trzecia ręka” – dobre!

 • https://www.inkubatorkijanek.pl Magdalena

  bardzo fajne podsumowanie! ja zaczynam dostrzegac potencjal evernota, choc w duzym procencie nadal jestem papierowa :)

  • http://czasglammam.pl GlamMam

   Papier forever! Też jestem analogowa, chociaż niektóre rodzaje notatek trzymam w formie cyfrowej.