wykreślanie

Tajemnica przyjemności wykreślania

Faktem jest, że oznaczenie zadania z listy „To-Do”, jako wykonanego powoduje, że czujesz się świetnie! To uczucie mocy doładowuje Cię pozytywną energią, niezależnie od tego czy wykonanie zadania oznaczysz stawiając przy nim X, odhaczając je, czy po prostu wykreślając.

Dobry nastrój towarzyszący „skreślaniu” spowodowany jest tym, że ilekroć czujesz, że wykonałaś zadanie lub zakończyłaś projekt, Twój mózg uwalnia dopaminę – neurotransmiter odpowiedzialny za generowanie uczuć satysfakcji, spełnienia i szczęścia. Ten wyrzut dopaminy powoduje, że czujesz się lepiej, jest jak nagroda, która motywuje Cię do kontynuowania realizacji zadań z listy, po to by wydłużyć to uczucie przyjemności.
Podobnie jak efekt domina, jeden wyrzut dopaminy rozpoczyna reakcję łańcuchową. Ale ta reakcja łańcuchowa sama w sobie nie gwarantuje Ci jeszcze produktywności. Wręcz przeciwnie. Ludzki mózg to krótkodystansowiec, dlatego poszukuje szybkich nagród. W tym przypadku, aby szybko dostać kolejną dopaminową gratyfikację, będzie Cię skłaniał do wyboru krótkich i prostych zadań z listy. Wykonywanie prostych zadań da Ci poczucie, że dużo zrobiłaś (co będzie prawdą) oraz, że jesteś super produktywna (co z prawdą nie będzie miało wiele wspólnego). Nie sztuką jest robić milion mało istotnych zadań. Kwintesencją produktywności jest umiejętność robienia właściwych zadań we właściwym czasie.
Być może zastanawiasz się jak rozpoznać te WŁAŚCIWE zadania? Zgodnie z macierzą Eisenhower’a największą produktywność zachowują ludzie, którzy wykonują głównie zadania ważne, ale niepilne.  To, że efektywnie jest zajmować się tym co ważne, wydaje się logiczne, ale czemu najlepiej jest zajmować się sprawami niepilnymi?
Załóżmy, że zajmowałabyś się głównie zadaniami, które są ważne  i jednocześnie pilne. Byłabyś wtedy niczym strażak, który jeździ od pożaru do pożaru. Chodzi więc o to by tak planować, by do pożarów nie dochodziło.

 

Przechytrz swój mózg

Praca nad skomplikowanymi zadaniami może być frustrująca. Świadomość, że realizujesz najważniejsze zadanie jest z pewnością budująca, jednocześnie jednak przez dłuższy czas nic nie skreślasz z listy (bo wciąż pracujesz nad jednym zadaniem), a wręcz lista wydłuża się w efekcie napływających w międzyczasie zadań.

Prawda jest taka, że większość tych najbardziej wartościowych zadań, które dużo wnoszą do Twojego życia lub pracy, nie jest łatwa. Na ogół jest wręcz przeciwnie. Oczywistym rozwiązaniem jest podzielenie słonia na kawałki, czyli podzielenie tego dużego i trudnego zadania na wiele mniejszych, szybciej „rabialnych” zadań, tak abyś mogła sobie z nimi poradzić w krótkim czasie. W ten sposób oszukujesz swój mózg i podsuwasz mu małe zadania, dające szybkie nagrody, ale jednocześnie posuwasz się naprzód w ważnych tematach.

Czy kiedykolwiek wpisałaś na listę wykonane już zadanie tylko po to by móc je z dziką satysfakcją wykreślić?

 

 

 

Udostępnij lub polub:
FACEBOOK
FACEBOOK
SOCIALICON
Follow by Email
RSS

Przeczytaj również

7 RZECZY, KTÓRE MOŻESZ ZROBIĆ W 15 MINUT Dzisiaj z wizytą wpadła do mnie przyjaciółka. Tuż przed umówioną godziną zadzwoniła, żeby poinformować mnie, że spóźni się 15 minut. Postanowiłam to w...
10 rzeczy, które robię przed urlopem Kiedyś ostatni dzień pracy przed urlopem był dla mnie pełen stresu: w ciągu ośmiu godzin próbowałam pozamykać wszystkie niedokończone sprawy. Finał by...
LISTA RZECZY, KTÓRYCH NIE ZROBISZ, W SŁUŻBIE TWOJE... Już w tym tygodniu rodziny zasiądą przy świątecznym stole, dzieląc się życzeniami i ciepłą atmosferą. W mojej rodzinie Wielkanoc przebiegała zawsze zn...
CZY JEST CI POTRZEBNY PLAN NA DZISIAJ? Mówisz, że masz „wielkie plany”. Wielkie plany na przyszły rok, plany na wakacje, albo na weekend. Ale ja chciałabym Cię zapytać o Twoje plany na DZIS...

O autorze

GlamMam

Zobacz wszystkie posty
 • Agnieszka

  Zgadza się! Zawsze zapisuję sobie co mam do zrobienia, a potem kiedy już po kolei wszystko wykreślam towarzyszy mi uczucie zadowolenia i satysfakcji :)

 • http://patrzszerzej.pl Monika Nowak

  Oj tak, też mi się zdarza wpisać na listę mnóstwo nieistotnych rzeczy, a potem je wykreślać. Nawet nie wiedziałam, że to dopamina za tym stoi!

  • http://czasglammam.pl GlamMam

   Dopamina rulez!!! Jakby ją sprzedawali w warzywniaku wykupiłabym cały zapas;)

 • Blogierka

  A wierz, ze ja nigdy takich list nie robię? Chyba profilaktycznie zeby się nie dołować 😉

  • http://czasglammam.pl GlamMam

   Dobrze przygotowana lista motywuje:)

 • http://www.zebza.net/ zebza

  uwielbiam listy zadań i namiętnie je wykorzystuję w domowych obowiązkach, pracy i prywatnych projektach :)

 • http://czasnaziemi.pl Kasia z CzasNaZiemi.pl

  Robię listy i rzeczywiście jest mi lepiej gdy odhaczam kolejne punkty. Też unikam zjadania słonia. Wolę zjadać każdego ranka mniejsze porcje, czyli żaby :-)

  • http://czasglammam.pl GlamMam

   A jak żaba to wiadomo, że z rana:)

 • http://www.jamowie.to/ Andrzej Kozdęba

  Odpowiadając na Twoje pytanie: Oczywiście, że wpisałem 😀
  Czasami zdarza mi się też zapisać zadanie, a zaraz potem je zrobić i skreślić ;).
  Nie widzę w tym nic złego.

  • http://czasglammam.pl GlamMam

   No ba! Najlepiej!

 • http://www.kosmetykiani.pl/ Anna

  Lubię tworzyć plany i notatki. Oprócz tego noszę notatnik, żebym zawsze mogła zapisać jak coś mi przyjdzie do głowy – tym samym „oczyszczam mózg” i nie przechowuję niepotrzebnych informacji. :-)

  • http://czasglammam.pl GlamMam

   o tak! bez notesika jak bez ręki!

   • http://www.kosmetykiani.pl/ Anna

    Też tak uważam! Notesik musi być pod ręką. :-)

 • http://www.ekopozytywna.com/ Magda Hurko | ekopozytywna

  Najgorsze są zadania pilne, ale nieważne. A niestety często na nich się skupiamy. Nie mówiąc już o niepilnych i nieważnych, których idealnym przykładem jest sprzątanie tuż przed egzaminami na studiach 😀 Ja staram się zachować jakąś równowagę przy ważnych-pilnych i ważnych-niepilnych. Bo ja uważam, że wizyta u dentysty, gdy boli ząb czy opłacenie rachunku jest równie ważne jak realizowanie rozmaitych strategii długoterminowych :)

  • http://czasglammam.pl GlamMam

   No i te wnerwiające zadania, które są pilne i ważne dla kogoś innego, a Ty je musisz wykonać, bo nijak nie da się tego kogoś przekonać, ze to totalna strata czasu :)

   • http://www.ekopozytywna.com/ Magda Hurko | ekopozytywna

    O rany, to już naprawdę jest najgorsze! Jeszcze traci się czas na próbę wytłumaczenia, że to wcale nie jest takie niezbędne.