plan-na-dzisiaj-1-2-3

CZY JEST CI POTRZEBNY PLAN NA DZISIAJ?

Mówisz, że masz „wielkie plany”. Wielkie plany na przyszły rok, plany na wakacje, albo na weekend. Ale ja chciałabym Cię zapytać o Twoje plany na DZISIAJ?

 

Ludzie wciąż mówią o tym co chcieliby zrobić jutro, ale przecież najpierw trzeba przeżyć dzisiejszy dzień i warto go uczynić pełnym sukcesów.

 

Jakie masz plany na dzisiaj?

Kiedy pytam ludzi o plany na dany dzień często słyszę odpowiedź, że ktoś nie lubi działać według planu, że woli być spontaniczny i brać to co życie mu przyniesie. Co ciekawe to właśnie te osoby najczęściej pytają mnie później, jak ja znajduję czas na pisanie bloga, czy e-booków i jednocześnie biczują się mówiąc „tyle razy obiecywałam sobie, że zrealizuję ten projekt i znowu nic w tej kwestii nie zrobiłam, a Ty pracujesz, masz dziecko i jeszcze piszesz. Jestem beznadziejna”.

Nikt jednak nie jest beznadziejny. Życie składa się z:

Zadań prowadzących do realizacji Twoich marzeń i celów

Mało kto lubi je wykonywać, bo często wymagają wysiłku, czasu, a spektakularne efekty widoczne są dopiero po dłuższym okresie. Co więcej nie są one obowiązkowe, bo to przecież Ty postawiłaś sobie ten cel, to Twoje marzenie, więc nikt Cię z tego nie będzie rozliczał – jedynie Ty sama. Dlatego najczęściej mówimy, że za zadania z tej kategorii zabierzemy się „jutro”.

 

Obowiązków i pracy

Mogą być one równie pracochłonne jak powyższe, dlatego może się zdarzyć, że będziemy je odkładać, ale nie na długo, ponieważ ktoś nas z tego rozlicza np. szef i w dodatku rezultaty muszą być dostarczone na konkretny termin.

 

Rekreacji

Do tych czynności nikt nas zmuszać nie musi. W końcu wyjście do kina, na spacer, do kosmetyczki, czy na siłownię, to czysta przyjemność (no może nie dla wszystkich).

 

Dystraktory

E-mail, facebook, filmiki ze śmiesznymi kotami i inne rozpraszacze.

 

Aby realizować swoje marzenia i mieć zrównoważone życie (równowaga między sferą prywatną i zawodową), dzień należy zaczynać od zadań związanych z celami i obowiązkami. Nie twierdzę, że rekreacji trzeba zaniechać. Wręcz przeciwnie – jest ona niezbędna dla zachowania równowagi. Jednak jak samo słowo „równowaga” wskazuje musi być jakaś przeciwwaga dla rekreacji.

Przeplataj więc cele i obowiązki, czynnościami rekreacyjnymi. Zapewni Ci to właściwy bilans energetyczny (w końcu zarządzanie sobą w czasie, nierozerwalnie wiąże się z zarządzaniem energią) oraz poczucie sukcesu.

 

Planuj swój dzień codziennie!

 Posiadanie marzeń i celów, to świetna sprawa – pod warunkiem, że są one stawiane, planowane i realizowane we właściwy sposób. Wiele osób porzuca dążenie do celów, ponieważ nie widzą postępów w ich realizacji. Najskuteczniejsza jest według mnie metoda małych kroków. Jeśli działania prowadzące do realizacji danego celu rozpiszemy np. na miesięczne kamienie milowe (czas zależy od wielkości celu). Następnie działania niezbędne dla realizacji każdego z tych kamieni rozdzielimy na 4 tygodnie i znowu każdy tydzień na siedem dni, to uzyskamy plan na każdy dzień, którego realizacja powinna nam zapewnić w rezultacie terminową realizację celu lub marzenia.

Dlatego zamiast patrzeć długodystansowo, skup się na tym co dzisiaj możesz zrobić, aby zbliżyć się do swojego celu.

Myślę, że większość ludzi poświęca zbyt mało uwagi bieżącemu dniu. Czy naprawdę ktoś wierzy w to, że jutro będzie mu się chciało bardziej?

 

A oto kilka przydatnych wskazówek, które pomogą Ci zaplanować dzień już dzisiaj:

 

Miej zawsze plan

 Codziennie poświęć 5-10 minut na zaplanowanie dnia. Możesz to zrobić z samego rana lub dzień wcześniej wieczorem. Obydwa podejścia mają plusy i minusy. Jeśli zaplanujesz dzień wieczorem, to rano możesz od razu zacząć działać bez rozpraszania się. Jednak zdarza się, że rano budzisz się z potwornym bólem głowy i wiesz, że nie zrealizujesz ułożonego wieczorem planu. Taki plan wymaga więc rano zmiany. Jeśli zaś planujesz rano, od razu możesz uwzględnić swoje samopoczucie i stan zdrowia oraz inne okoliczności.

Plan nie powinien być zbyt szczegółowy. Wystarczy, że zapiszesz 3-5 rzeczy, które MUSISZ ZROBIĆ DZISIAJ. Zastanów się co powinno być zrobione do końca dnia, na jakim etapie powinny się znaleźć Twoje projekty i jak to osiągniesz?

 

Przygotuj się na swój dzień

 Planowanie jest dobre, przygotowywanie jest jeszcze lepsze. Jak już tylko będziesz miała swój plan, przygotuj się do zaplanowanych czynności. Wyśpij się, zgromadź narzędzia, wiedzę i inne zasoby, które mogą okazać się pomocne.

 

Trzymaj się planu

 Nie pozwól by jakiś dystraktor odciągnął Cię od planu. Dzięki temu, że masz plan, nawet po chwilowym rozproszeniu (np. w postaci nagłego polecenia od przełożonego) możesz szybko wrócić do jego realizacji.

 

Koryguj kurs

Trzymanie się planu nie oznacza, że musisz być bezwzględna w jego realizacji. Życie potrafi zaskakiwać i to w obie strony: może nagle źle się poczujesz, albo okaże się, ze ktoś już coś za Ciebie zrobił. Bądź elastyczna i gotowa na ewentualne zmiany. Nie pozwól jednak by Twój plan korygowało lenistwo i prokrastynacja.

 

Przygotuj plan na dzisiaj

Pamiętaj, że nie mając planu nie masz kontroli nad swoim czasem i tym samym nad swoim życiem. Nigdy nie zrealizujesz swoich marzeń, jeśli nie zaczniesz działać krok po kroku codziennie się do nich zbliżając.

Kilka minut, które poświęcisz na zaplanowanie dnia, sprawi, że jutro będziesz bliżej sukcesu.

Jakie są Twoje plany na dzisiaj?

Udostępnij lub polub:
FACEBOOK
FACEBOOK
SOCIALICON
Follow by Email
RSS

Przeczytaj również

10 RÓŻNIC MIĘDZY CELAMI A MARZENIAMI, KTÓRE WARTO ...   Czy czekasz z założonymi rękoma, aż ziszczą się Twoje marzenia? Przykro mi, że zburzę Twój spokój, ale marzenia się nie spełniają. To Ty sama ...
OD INSPIRACJI DO PUBLIKACJI, CZYLI JAK UCZYNIĆ BLO... Kiedy półtora roku temu zakładałam bloga wyobrażałam sobie, że blog jest czymś miedzy publicznym pamiętnikiem a zabawą w pisarza. Pomyślałam sobie: ma...
PLANUJ REALNIE!   Czy zdarzyło Ci się wyznaczyć sobie zbyt mało czasu na wykonanie zadania? Ile razy ścigałaś się z czasem, ponieważ nie zaplanowałaś wystarczaj...
5 POMYSŁÓW NA ROZPOCZĘCIE PRODUKTYWNEGO DNIA PRACY... Jak często przychodzisz do biura i zastanawiasz się: „od czego zacząć?”. Jeśli masz pilne zadanie do wykonania lub poranne spotkanie to wybór jest ocz...

O autorze

GlamMam

Zobacz wszystkie posty
 • http://www.myhomerules.pl My Home Rules

  Zawsze wieczorem przygotowuję sobie listę w głowie co mam do zrobienia następnego dnia. Dotyczy to pracy, bloga, obowiązków domowych a także logistyki kto i o której zabiera dziecko ze szkoły. Bez takiego planu ciężko by było.

  • http://czasglammam.pl GlamMam

   Zgadzam się z Tobą.

 • http://www.wariacjeniezawszenatemat.pl Karolina Kary B

  No niestety, bez planu na dzień następny, to bym utonęła w nadmiarze tego, co mam do zrobienia. Właściwe zaplanowanie dnia pozwala mi wykorzystać czas do maksimum i czasem nawet znaleźć chwilę dla siebie 😉

  • http://czasglammam.pl GlamMam

   Jak to „znaleźć” chwilę dla siebie? Tego nie powinno się szukać – to powinno się zaplanować (^_-)

 • http://personaldietcoaching.org/ Ella Kuszyk – coach/dietetyk

  Bez planu ani rusz, szczególnie jeśli chodzi o zdrowe odżywianie. Plan musi być!

  • http://czasglammam.pl GlamMam

   Masz rację. Każdą zmianę warto zaplanować – jak się ma plan, np. plan zdrowych posiłków, to łatwiej odżywiać się zdrowo, bo nie musisz myśleć o tym co będziesz jeść – po prostu sprawdzasz co było zaplanowane i to przygotowujesz.

 • Aneta K. (Blue Bird)

  Fajny wpis. Uwielbiam planować! Planuję wszystko co się tylko da… dzień, pracę, wyjazdy, posiłki itd. itp. Ilość korzyści jakie mi to przynosi jest ogromna 😀

  • http://czasglammam.pl GlamMam

   Uwielbiam tę jasność celów i intencji, którą daje planowanie. Poza tym nadaje sens działaniom. Wiem czemu służy wszystko co robię, dlatego nie mam wyrzutów sumienia, że czas zmarnowałam.
   Brzmi znajomo?

 • https://jogosfera.com.pl/ jogosfera

  mam plan ramowy, którego się trzymam i wplatam w niego mniej zaplanowane czynności 😉

 • http://www.narwany.com.pl/ Narwany

  Jestem zdania, że plan zawsze warto mieć choćby nawet w 50% nie wypalił :)

 • https://www.runoholic.pl Runoholic.pl

  mój plan na dzień następny jest raczej ogólny, raczej staram się podchodzić spontanicznie do wielu kwestii. 😉

 • http://www.52weekendy.pl/ 52weekendy

  Ja też lubię mieć jasny plan na każdy dzień i odhaczać na nim te czynności już zrobione – wtedy na koniec dnia można świętować ile rzeczy udało się zrobić :)