czas to pieniądz

CZAS TO PIENIĄDZ

 

Produktywność to moje hobby. Uwielbiam optymalizować swoje działania, tak by móc coraz więcej czasu spędzać na przyjemnościach. To tak jak z zakupami: o ile przyjemniej jest gospodarować gotówką w taki sposób, by mieć pieniądze na zakup nowej książki lub torebki, a nie wszystko wkładać w rachunki.

Wydawanie vs inwestowanie

Z pewnością nie raz słyszałaś, powiedzenie “czas to pieniądz”. Jest w tym dużo prawdy. Pomyśl o czasie jak o walucie, którą posiadasz – 24 lśniące godziny „w portfelu” każdego dnia. Tę „gotówkę” możesz WYDAĆ lub ZAINWESTOWAĆ. Być może zastanawiasz się o co mi chodzi z tym wydawaniem vs inwestowaniem? Sedno tkwi w tym, jakie czynności podejmujesz w ciągu doby: czy będą to zadania, które konsumują Twój czas nic nie wnosząc (wydawanie), czy też owocują realizacją Twoich celów (inwestycja).

Zastanów się jak Ty pożytkujesz swój czas:  wykorzystujesz go, czy inwestujesz?

Planuj wydatki i inwestycje

Kiedy postanawiasz, że chcesz lepiej zarządzać budżetem standardowo podejmujesz następujące kroki:

 1. Najpierw sprawdzasz na co wydajesz swoją wypłatę, czyli spisujesz skrupulatnie wszystkie wydatki.
 2. Następnie przyglądasz się tym notatkom i decydujesz bez czego możesz się obyć, lub szukasz tańszych alternatyw (kawa w automacie za 1,50pln to dobra alternatywa dla kawy z kawiarni za 8pln).

Różnica między Twoim przychodem i wydatkami, to kapitał, który możesz zaoszczędzić lub zainwestować, na poczet późniejszych zysków.

Z czasem możesz zrobić dokładnie to samo: najpierw śledź przez kilka dni na czym mija Ci czas (zapisuj każdą minutkę), a kiedy już będziesz miała notatki z co najmniej 3 dni zastanów się co możesz udoskonalić w swoim sposobie zarządzania sobą w czasie.

Eliminując część czynności, które uznasz za nic nie wnoszące (marnowanie czasu), możesz przekierować ten czas na pracę nad celami, albo zainwestować go w coś innego.

Inwestycja czasu, to praca nad realizacją celów, zdobywanie nowej wiedzy i umiejętności, czas z bliskimi, czy relaks. Te inwestycje pewnością się zwrócą.

Zwiększanie produktywności, to też rodzaj inwestycji. Jeżeli czas to pieniądz, to produktywność jest jak kupony rabatowe. Im jesteś bardziej produktywna, tym więcej czasu możesz spożytkować na przyjemności. Celem jest to, by większość czasu w ciągu dnia była w zgodzie z Twoimi priorytetami życiowymi. Wtedy właśnie będziesz produktywna.

Inwestycje długoterminowe

Jeśli kiedykolwiek zakładałaś lokatę, to wiesz, że te długoterminowe dają większy zysk z inwestycji. Podobnie jest z czasem. Pomyśl o odchudzaniu. W kategoriach krótkoterminowych, wynagradzające jest zjedzenie dużej aromatycznej pizzy, ponieważ zaspokoisz w ten sposób głód i ukontentujesz kubki smakowe. Ale na dłuższą metę, jeśli będziesz jeść pizzę zbyt często, to nie wpłynie to korzystnie na Twoje zdrowie (i figurę). Z drugiej strony jedzenie warzyw krótkoterminowo może nie być tak ekscytujące jak jedzenie pizzy, ale długoterminowo zapewni Ci korzyści zdrowotne. Wyzwaniem jest odnaleźć równowagę między nimi: bazować na zdrowych warzywach, ale nie odmawiać też sobie bezwzględnie pizzy.

Pomyśl teraz znowu o czasie. Czy ukierunkowana jesteś na krótkoterminowe cele, małe proste i szybkie zadania, zaś zadania zbliżające Cię do celu (ważne i trudne) prokrastynujesz? A może wręcz przeciwnie: poświęcasz swój czas na prace nad tym, co długoterminowo przyniesie Ci najwięcej korzyści?

Nie twierdzę, że powinnaś, być pracoholiczką, wręcz przeciwnie – niezwykle ważne jest posiadanie zapasu czasu na przyjemności, rozwój etc. Potrzebujesz równowagi.

Na zakończenie

Zmiana spojrzenia, którą Ci dzisiaj zaproponowałam polega na zmianie podejścia z bezrefleksyjnego zużywania czasu, na koncept, że czas można zainwestować akonto długoterminowych korzyści, jakimi mogą być zrealizowane marzenia, relaks i życie, o którym zawsze marzyłaś.

Wiem, że trudno jest się oprzeć opóźnionej gratyfikacji (odwlekać nagrodę), ale jeśli chcesz zrealizować swoje marzenia, to musisz być gotowa na poniesienie pewnych poświęceń na drodze do celu.

Czasu niestety nie da się zaoszczędzić (nie da się go zatrzymać), a zadania nie mają przyczepionych metek z ceną (musimy sami szacować ile dane zadanie zajmie), dlatego właściwe zarządzanie sobą w czasie jest jeszcze trudniejsze niż zarządzanie pieniędzmi.

W co chciałabyś „zainwestować” swój czas?

Udostępnij lub polub:
FACEBOOK
FACEBOOK
SOCIALICON
Follow by Email
RSS

Przeczytaj również

ZRÓB WIOSENNE PORZĄDKI W SWOIM CZASIE Wracając dzisiaj ze spaceru zobaczyłam 3 osoby myjące okna. No tak - już za dwa dni pierwszy dzień wiosny. Sama nie reprezentuję ortodoksyjnego podejś...
TIP OF THE MONTH: PONAD 10 SPOSOBÓW NA RODZICIELSK... W dzisiejszych czasach Polki pracują często zawodowo po 8 godzin dziennie. Zdarza się, że dojazd do pracy trwa godzinę i tyleż samo z powrotem. Jeśli ...
KTO ZABRAŁ TWÓJ WEEKEND? Mam taki szalony pomysł: a gdyby tak wziąć w każdym tygodniu parę dni wolnych i po prostu się zrelaksować? Niech te dni kompletnie różnią się od pozos...
JAK EFEKTYWNIE ODPOCZYWAĆ I PRODUKTYWNIE PRACOWAĆ?...   Granice między pracą i tym wszystkim co pracą nie jest, nigdy nie były bardziej rozmyte niż dzisiaj. Częściowo stało się to za sprawą smartf...

O autorze

GlamMam

Zobacz wszystkie posty
 • Joanna Postupalska-Bożek

  Bardzo dobry artykuł Sama też piszą bloga o finansach i wiem że odpowiednia zagospodarowanie czasu jest tak ważne jak gospodarowanie pieniędzmi czas to zasób jak każdy inny i można go zmarnować bądź zainwestować gratuluję wpisu będę wracać

  • http://czasglammam.pl GlamMam

   Liczba analogii między pieniędzmi i czasem jest zaskakująca:)

 • http://dopracowani.pl/ Magda Ostrowska | Dopracowani

  O jakie fajne ujęcie tematu, super :)

 • http://prawnieomedycynie.pl/ Marcin Kozłowski

  Od kilku miesięcy skrupulatnie odkładam pieniądze na wyznaczony cel i dłużej zastanawiam się nad każdym wydatkiem. To działa! Ostatnio także staram się tak gospodarować czas, aby poświęcać jedynie na ważne sprawy i widzę zdecydowaną poprawę.

  • http://czasglammam.pl GlamMam

   Super! Zresztą aby zrealizować ten Twój cel pewnie oprócz pieniędzy potrzebny jest też czas (^_^)

 • http://pomyslowa.blogspot.com Pomysłowa

  Wszystko, na czym nam zależy, powinniśmy robić świadomie, mając plan. Gdy będę głodna i nie przygotuję sobie planu i produktów na zdrowy posiłek, zjem cokolwiek i na pewno niezdrowego. Gdy mam plan, po prostu się go trzymam. Nie muszę improwizować i podejmować spontanicznych decyzji, które byłyby złe. Podobnie z czasem – gdy mam plan, że po powrocie z pracy robię trening, a potem uczę się czegoś nowego, to po prostu to robię i nie daję sobie czasu na wymówki, że nie chce mi się, ani nic w tym stylu :-)

  • http://czasglammam.pl GlamMam

   Świetnie! To jest już wręcz budowanie nawyków. Taka automatyzacja działań jest super efektywna!

 • Karolina Jusińska

  ostatnio jestem w wiecznym niedoczasie, od kiedy mam dzieci, planuje tylko sprawy zwiazane z nimi, o sobie zapominam, czas to zmienic!

  • http://czasglammam.pl GlamMam

   Girl Power! W najnowszym tekście jest właśnie o tym rezerwowaniu czasu dla siebie:)

 • http://www.smiley-project.pl/ Smiley Project

  Tak mniej więcej staram sie robić :)

 • http://theoddshoes.com/ Ewa Sobania

  Uwielbiam się lenić, więc muszę maksymalnie optymalizować swoje obowiązki tak by mieć jak najwięcej czasu na odpoczywanie :)

  • http://czasglammam.pl GlamMam

   Super! I o to właśnie chodzi!

 • http://www.marzeniawcele.pl/ Patrycja – Marzenia w cele

  Ciekawe podejście! Ja osobiście zawsze staram się zrobić plan działania i grupować ze sobą czynności tak by jak najmocniej wdrożyć się w dane zadanie. Działa :-)

  • http://czasglammam.pl GlamMam

   To jedna z moich ulubionych metod. Jak mogę sobie na to pozwolić, to poświęcam cały dzień na jeden temat.

 • http://www.dalwi.pl Dalwi Szyje

  Ciekawy wpis, zaciekawiło mnie to spisywanie co robiłam żeby przeanalizować na co się traci czas.

  • http://czasglammam.pl GlamMam

   To genialna metoda. Najpierw sprawdź jak działasz obecnie, a potem nanoś poprawki.

 • http://www.magdabek.pl/ Magda Bek (magdabek.pl)

  Świetny tekst i bardzo trafne porównania :) Jestem ciekawa tego ćwiczenia z zapisywaniem sobie, na co
  „schodzi” mój czas i chyba wypróbuję, by jeszcze lepiej go wykorzystać – zainwestować w pożyteczne rzeczy 😀

  • http://czasglammam.pl GlamMam

   Raz na jakiś czas powtarzam to ćwiczenie, albo przynajmniej włączam stoper kiedy wykonuję jakąś cykliczną czynność. Jeśli nie jestem zadowolona z wyniku to zastanawiam się jak zoptymalizować tą czynność, aby następnym razem wykonać ja szybciej.

 • http://malwinaliszka.com.pl Malwina Liszka

  Wow! Super artykuł! Nie spotkałam się wczesnej z takim porównaniem, a patrząc na czas w ten sposób łatwiej zmienić swoje postępowanie :)
  napisanie tego tekstu to był dobrze zainwestowany czas 😉

  • http://czasglammam.pl GlamMam

   Dziękuję:)