cele i marzenia

10 RÓŻNIC MIĘDZY CELAMI A MARZENIAMI, KTÓRE WARTO ZNAĆ

 

Czy czekasz z założonymi rękoma, aż ziszczą się Twoje marzenia? Przykro mi, że zburzę Twój spokój, ale marzenia się nie spełniają. To Ty sama musisz je spełnić. Ale aby móc zrealizować swoje marzenia, wpierw musisz zamienić je w cele.

 

Nigdy nie myl marzeń z celami

Marzyć jest łatwo. To przyjemne i łatwe, ale marzenia są tylko wyobrażeniami. Są jak sen, a nie jawa. Dlatego też nie generują namacalnych rezultatów. Cele zaś to działanie. To właśnie cele pozwalają ziścić się Twoim marzeniom. Nie chcę przez to powiedzieć, że marzenia są zbędne. Wręcz przeciwnie. Podczas, gdy marzenia absorbują Twój umysł, cele zarządzają Twoim działaniem. Marzenia nas inspirują, ale to cele mają moc odmieniania nas samych i naszego życia.

Poznaj 10 różnic między celami a marzeniami:

 

1
Cel jest związany z działaniem

Marzenia są czymś o czym się myśli. Są w naszych głowach i przychodzą do nas bez kiwnięcia palcem (nawet w czasie snu), podczas gdy cele wymagają działania.

 

2
Cele są związane z terminami

Marzenia, to tylko marzenia. Nie są w żaden sposób uporządkowane i mogą trwać w nieskończoność, zaś cele związane są z terminami realizacji. Wiele osób przekuwa swoje marzenia w cele i realizuje je odmieniając swoje życie. Zdarza się też tak, że niektóre marzenia pozostają nigdy niespełnione.

 

3
Marzenia są za darmo

Cele kosztują nas dużo czasu, energii i wysiłku. Marzenia, to sama przyjemność. Marzyć możemy przez sen, bez udziału świadomości. Aby marzyć nie musisz być wyspana, ani w żaden sposób wykwalifikowana.

 

4
Cele przynoszą efekt

Kiedy marzysz zaczynasz i kończysz dokładnie w tym samym punkcie. Same marzenia do niczego Cię nie doprowadzą. Tymczasem cele, a raczej praca nad celami, przynoszą konkretne rezultaty. Marzysz o tym by odmienić swoje życie? A może chcesz zmienić pracę? Marzenia tego nie zrobią, ale celami możesz to osiągnąć.

 

5
Marzenia są wyimaginowane

Marzenia to imaginacja, cele natomiast opierają się na rzeczywistości. Możesz marzyć o tym, że będziesz Wonder Woman, ale to raczej nie ma szans się ziścić. Warunkiem koniecznym celu jest to, że ma być realny – możliwy do osiągnięcia. Cele powinny być duże, ale nie nadnaturalne.

 

6
Cele mają metę

Marzenia mogą trwać wiecznie, jednak cele cechują się tym, że dają określony rezultat w konkretnym czasie.

 

7
Marzenia inspirują

Cele mogą odmienić Twoje życie, ale to marzenia generują motywację niezbędną do ich realizacji.

 

8
Cele wymagają skupienia

W marzeniach można się rozpłynąć. Przepływają one swobodnie w naszych głowach, bez udziału naszej kontroli. Cele wymagają naszej uwagi, skupienia i intencjonalnego działania.

 

9
Cele wymagają ciężkiej pracy

Aby marzyć wystarczy wyobraźnia. Marzenie jest łatwe i może to robić każdy. Ale realizacja celów, to zupełnie inna sprawa. Cele wymagają poświęceń, dlatego wiele osób w ogóle nie podejmuje się ich realizacji (punkt 3).

 

10
cele rozwijają twoje umiejętności

Marzenia ćwiczą Twoją wyobraźnię i pobudzają kreatywność. Marzenia prowadzą do jeszcze większych marzeń. Cele poszerzają Twoje horyzonty, umiejętności i trwale Cię odmieniają.

 

Po tej lekturze może Ci się wydawać, że marzenia są stratą czasu, ponieważ to nie one, lecz cele doprowadzają Cię tam, gdzie pragniesz być. Jednak pamiętaj, że wszystko zaczyna się od marzenia, od wizji tak kuszącej, że postanawiasz ją zrealizować. Marzenia są naszym generatorem pomysłów i darmową motywacją do działania, która nie dość, że przychodzi nam bez wysiłku, to jeszcze nic nas nie kosztuje i nie wymaga narzędzi (w przeciwieństwie do tablicy marzeń).

Marzenie od celu dzieli Twoja wola zrealizowania go, zaś od realizacji spora dawka samodyscypliny i dobry plan działania. Niektóre cele zrealizujesz w tydzień, nad innymi przyjdzie Ci pracować kilka lat. Jednak zawsze warto przekuć marzenie w cel, ponieważ tylko wtedy ma ono szansę zostać zrealizowane. Miej wielkie marzenia i dopilnuj by Twoje cele były równie duże.

Jakie wielkie marzenie przekułaś w cel?

Udostępnij lub polub:
FACEBOOK
FACEBOOK
SOCIALICON
Follow by Email
RSS

Przeczytaj również

ZAPĘTL NAWYK   Połowa stycznia za nami. W uszach nie huczą już fajerwerki i resztki szampana dawno z nas wyparowały, a wraz z nimi kac, ale tylko ten fizyczn...
ZRÓB PIERWSZY KROK DO CELU Czy masz jakieś marzenie? Co robisz, aby się ziściło? Kiedy pytam o to ludzi, często w odpowiedzi słyszę… „nic”, albo „nie mam na to czasu”. Czemu jed...
Metoda 90-90-1, czyli jak skoncentrować się na cel... Życie pełne jest dystraktorów odwracających naszą uwagę od głównego celu. Telefony i wpadające do skrzynki odbiorczej maile powodują, że realizujemy c...
Motywujesz, czy dołujesz? Wielokrotnie pisałam o motywacji, bowiem do dokonywania zmian w życiu niezbędne są wiedza, odwaga, zaangażowanie i motywacja. Kiedy poddajesz się na d...

O autorze

GlamMam

Zobacz wszystkie posty